Modelářská sada

Dostupnost Skladem
Možnosti doručení
680 Kč
Modelářská sada

Velká sada nabízí vše, co budeš při papírovém modelaření potřebovat:

01 – lepidlo v ampulce s jehlou (objem 11 ml)

S touto latexovou dispersí – lepidlem Herkules – tvořím a modelařím od svých sedmi let. Je to legendární lepidlo, které má ideální konzistenci. Je spíše tekuté, ale tak akorát viskózní, aby hned po přitisknutí přisálo obě části papíru k sobě a dostatečně je drželo. A zároveň dává tak 15 vteřin na správné napozicování dílku, protože dovolí klouzat do stran, nebo odlepení dílků od sebe v případě chyby.

Přebytečné lepidlo se dá na pokožce rukou snadno odrolit do úplné čistoty a nezanechává na prstech mastnotu ani lep. Je zdravotně nezávadné a vodou ředitelné i omyvatelné. Po zaschnutí je čiré, takže i nějaký ten případný ocintek na modelu je úplně nenápadný. Z hladkých povrchů se dá i zaschlé lepidlo snadno sloupnout.

Lahviček a dávkovačů jsem vyzkoušel celou řadu, než jsem objevil a docenil tuto ampulku. Tenká kovová tryska dokáže lepidlo dávkovat velice přesně. Dávkování lepidla řídíš tlakem stisku lahvičky. Když chceš lepidlo rozetřít, nemuší odkládat lepidlo z ruky a měnit ho za párátko nebo špejli. Rozetřeš ho tou kovovou jehlou. Lepidlo, co na ní zaschne sloupneš nehtem díky hladkému kovovému povrchu. A když ti zaschne uvnitř trysky, propíchneš ji špendlíkem.

Velikost a hmotnost lahvičky je perfektní i pro déletrvající a precizní práci. Objem lepidla 11 ml vystačí na slepení zhruba 4–10 běžných modelů Cut’n’Glue.

02 – nerezové pravítko

Kovové je základ. Proti plastovým se nestává, že by se nůž při vedení zařízl do pravítka a tím navždy zhehodnotil jeho hranu. Nikdy ti nepraskne. Je pružné a tenké 1 mm, takže při položení na papír nevrhá dlouhý stín a tak je z hlediska přesnosti přiložení k čáře modelu bezkonkurenční. Tohle pravítko budeš mít na celý život a ještě pro svá vnoučata.

03 – precizní nůžky

Někdo rád skalpel, jiný raději nůžky. Já byl vždy spíše nůžkový. Na kulaté čáry a křivky jsou nůžky nezbytností. Tyto jsou z kvalitní oceli, takže se případně nechají naostřit. Plastová ergonomická rukojeť zajistí pohodlí i při delším stříhání. A proč precizní? Protože mají relativně ostrou špičku, což se v dnešní době přeopatrnělých vyhlášek shání čím dál hůře. Navíc zpracování je naprosto skvělé a pevný kloub zajišťuje perfektní dosedání obou nerezových ostří, takže papír perfektně sřihají a netrhají.

04 – kovový odlamovací skalpel

Mít nabroušené a přesné nástroje je základní predispozice nejen pro kvalitní a přesný výsledek, ale také pro radost z práce. Proto preferuji nůž odlamovací, který je svou tenkou čepelí a speciální špičkou pod úhlem 30° dostatečně přesný. Zároveň každý plátek nabízí 8× obnovit do stavu nové a perfektní ostrosti.
Kovové tělo nože zaručuje prakticky nezničitelnost. Náhradní 9mm čepele jsou dostupné v každém papírnictví a za hubičku.

05 – 4× náhradní odlamovací čepel

K tomu noži. Stejně tak se jedná o skalpelovou superostrou špičku. Ať ti to chvíli vystačí. To máš celkem 5× 8 zbrusu nových ostří a špiček.

06 – samoregenerující řezací podložka A4

Zní to jako laciný marketingový kec, ale tyhle podložky mají něco do sebe. Jejich povrch je měkký a houževnatý a to má za následek dvě věci. Jednak minimalizuje tupení ostří a druhak se po projetí nožem rýha zatáhne. A to je obrovská výhoda této podložky. Kromě dlouhé životnosti – proto ten název samoregenerující – se do takto zatažené rýhy podruhé nesveze nůž jako u obyčejných levných podložek. V tomto nedělám kompromisy a ty víš, co za své peníze kupuješ.
Rozměr podložky je 30 × 22 cm a má na sobě vytištěnou mřížku po 1 cm.

07 – rovná nerezová pinzeta

Rovná pinzeta je základ. Taktéž z nerezové oceli, samozřejmě.

08 – zahnutá nerezová pinzeta

Zahnutá pinzeta exceluje tam, kde se rovnou nedostaneš.
Co jiného ode mě čekat, než nerez. Ta ti vydrží nadosmrti. 

09 – 2× modelářský špendlík

Když chceš špendlit přesně, potřebuješ špendlík s co nejtenčím tělem a podlouhlou špičkou. Masivní hlavičku, aby netlačila do prstů. Přesně takové jsou modelářské špendlíky.
U papírového modeláření s nimi však nic nefixuješ – proto jich nepotřebuješ 50, tedy celé balení.
Na přenos pracovních dírek z potištěné na lícovou stranu i na laparoskopickou přesnou prácičku uvnitř modelu prostřednictvím neviditelné dírky ti stačí jediný takový poctivý špendlík. Druhý máš jako náhradní.
Když budeš píchat proti modelářské podložce, nemusíš se obávat ztupení špičky.

„Toto je vybavení, které osobně používám a ručím za něj.“
Lukáš Fronc – autor modelů Cut’n’Glue.