Časté otázky

V rámci několika marketů a veletrhů jsem měl možnost hovřit už se stovkami z vás. Od nejmladších modelářů, přes rodiče kreativních dětí až po ostřílené veterány, kteří pamatují hlavní vlnu časopisu ABC, které si díky jeho přílohám lidé velmi často spojují s modelařením.

A vysledoval jsem, na co se mě nejačastěji ptáte:

 

Od jakého věku jsou tyto modely vhodné?

Nejčastěji mi rodiče modelářů sdělují věk v rozmezí 9–11 let. Záleží na povaze a typologii. Děti, které mají výtvarné, sedavé koníčky mohou začínat na té nižší hranici a naopak. Mě osobně k modelaření přivedl dědeček s tatínkem kolem mého 7 roku.

Jak dlouho to trvá?

Většina mých modelů je práce na jednotky hodin. A třeba takový Horkovzdušný balón v oblacích si vezme klidně i celý víkend. Doba závisí vždy od pečlivosti a péče, kterou modelu kdo dá a ta se pak odrazí na precizností výsledného modelu.

Modelaření je proces a pojdme se na něj dívat jako na činnost, pro kterou to děláme. Tedy to známé klišé, že "Cesta je cíl". Významná část modelářů co znám, staví pro radost a výsledky pak rozdává, protože už neví, kam s nimi. A přesto lepí další a další. Další výhody a smysl modelaření rozvíjím v článku Proč modelařit?.

Zvládnu to ji já?

Ano. Já zastávám, že model zvládne postavit každý z nás. Jdu tomu naproti i velmi detailními návody, které vedou modeláře krok za krokem. Věřím totiž, že vést nůž po pravítku a následovat čáru dokáže kdokoliv. Stejně tak vzít dva díly papíru a přilepit je k sobě. Je to převážně o chuti do této kreativní práce a trpělivosti. Respektive touze vydržet až do konce. Já jsem netrpělivý a nedočkavý člověk, ale u modelů sedím rád a baví mě to. Rozdíly se budou lišit podle pečlivosti, resp. času, který do stavby kdo dá. Ale dostat se k výsledku zvládne každý, byť třeba nebude tak precizní.

Co když něco zkazím?

Tuto obavu vnímám u spouty lidí a vlastně je mi trochu vlastní. Pokud se ti pokazí dílek nebo nějaká součást, za servisní poplatek 15 Kč za stránka a poštovné ti zašlu náhradní díly a můžeš pokračovat v tvorbě.

Co k tomu potřebuji?

Jako základ stačí nůžky a/nebo skalpel.

Tupý nůž na rýhování.

Pravítko – kovové má tu výhodu, že se do něj nezakousává nůž a nenaruší rovnost jeho hrany. Ale zvládneš to v nejhorším i s plastovým.

Jak pro řezání tak pro rýhování je pod nůž ideální modelářská podložka, která kromě stolu chrání i ostří nože proti neúmrnému tupení. A pro rýhování vytváří ideální měkkost. Pokud ji nemáš, dá se použít skleněná deska, kousek linolea, vrdý papír nebo hladká lepenka (vlnitá lepenka není vhodná) anebo kuchyňské prkýnko. Jen u dřeva pozor na to, že léta svádí stopu nože a často tak ujede od pravítka nebo řez zavlní.

Lepidlo jednoznačně Herkules. Toto disperzní lepidlo je ideální v tom, že se snadno rozetře a poskytuje akorát dobu, po kterou je možné lepenými díly posouvat do žádoucí polohy. Lepidla vždy dávej méně, než si myslíš že je správné množštví. Při správném dávkování poskytne disperze na posuv dílu takovou vteřinu dvě. A zároveň po těchto pár vteřinách dílky drží u sebe, takže je můžeš pustit a pokračovat další chlopní. Zcela nedoporučuji tuhá lepidla v tubě.

Pinzetu, která umožní přisazení malého dílku, nebo přitlačení lepení chlopně v místě, které není přístupné holým prstům.

Lepidlo můžeš nanášet štětcem, párátkem, špejlí a nebo mít náramně šikovnou lahvičku s kovovou dávkovací jehlou, jakou nabízím v modelářských sadách.

Tenký modelářský špendlík přijde vhod, když potřebuješ přenést body úsečky na druhou stranu papíru. Třeba pro rýhování z druhé strany. Nebo když se potřebuješ dostat do již zalepených míst.

Pokud s modelařením začínáš a schází ti většina z jmenovaných nástrojů, využij modelářské sady, kterou jsem připravil, aby se ti dostaly osvědčené a kvalitní kousky. Ale také možnosti koupit vše na jednom místě a za jedno poštovné.

Co obsahuje sada?

Kreativní sady s vystřihovánkami jsme pro vás připravili tak, abyste měli vše potřebné a nemuseli jste už nic dalšího shánět.
Každá obsahuje archy s dílky a grafický návod vyobrazující krok za krokem, jak dílky vytvarovat a slepit k sobě.
Některé sady obsahují i doplňky jako třeba magnety, bavlnky, vlasec nebo třeba laserem předřezané detaily.

 

Pokud tu nebyla odpověď na tvou otázku, neváhej mi ji napsat...