Jak to funguje?

Podívej se, co obsahuje sada modelu Cut'n'Glue:

Ilustrovaný návod bez čtení

instruction CZ white flat 1.8k.min

Každá sada modelu obsahuje návod krok-za-krokem ve stylu Ikea, který vede zejména začínající modeláře dílek po dílku ke zdařilému výsledku. Díky tištěnému návodu nic nebrání k plně off-line zábavě. Tedy konečně chvíle odpočinku pro oči.

Návody tisknu na recyklovaný papír, protože to se stromy myslím opravdu vážně.

Díly modelu

Dále samozřejmě archy se samotnými díly modelu. Barevné kartony o gramáži zpravidla 160–220 g/m² jsou citlivě zvoleny v souladu s charakteristikou modelu a je na jejich vlastnosti model optimalizovaný. Díky ohybům se papír tužší 2–3× proti běžnému kancelářskému papíru zpevní natolik, že to při omaku kde koho překvapí. Dílky si modeláře nejprve tzv. narýhuje, čímž docílí rovné a ostré zlomy ve chtěných místech. Pak je z archu vyřízne skalpelem nebo vystřihne nůžkami dle osobní preference. Osobně kombinuji obě metody podle povahy dílku. Na nerovné linie beru vždy nůžky a naopak opakující se hrany chlopní vyřezávám raději nožem.

Většina modelů navíc obsahuje nepapírové dílky. Těmi jsou nejčastěji magnety, díky kterým jsou modely variabilní. Jiné sady zase skrývají vlasce, příze nebo korálky – samozřejmě dřevěné. ;-)

 

Stavba modelu

se dá rozdělit do 3 základních kroků:

1. rýhování dílků

Takzvané rýhování je proces, při kterém narušíte tupým předmětem strukturu papíru, aby se v daném místě snadno a přesně ohnul. Nejčastěji se k tom používá otupělý nůž, vypsaná propiska, ale i ostrý nůž, na který se tlačí pouze natolik, aby papír nařízl jen částečně.

2] vystřižení dílků

Narýhovaný dílek se z archu vystřihne nůžkami, nebo vyřízne skalpelem.

3. tvarování a lepení

Díky rýhování – prvnímu kroku – jdou ohyby "zlomit" snadno mezi prsty. Natvarované dílky se lepí k sobě a vzniká 3D objekt. Některé mé modely mají číslované chlopně, takže stačí přilepit 1 k 1, 2 ke 2 a tak dále. (Zda má model číslované chlopně je uvedeno u daných modelů.)